4.4.5 Peamised veebilehe kvaliteedi kriteeriumid

iDevice ikoon 4.4.5 Peamised veebilehe kvaliteedi kriteeriumid

Lehe allalaadimise kiirus

Saidi kasutamise mugavus sõltub mitte ainult värvigammast, struktuurist ja navigatsioonist, vaid ka internetiühenduse tüübist. Paljud kasutavad kiiret DSL-ühendust, kuid on ka neid, kes kasutavad telefoniliine, paremal juhul ISDNi või mobiilset internetiühendust.

Saidi loomisel peab arvestama graafika ja muude efektide hulgaga, sest külastaja ei hakka ootama, millal see kõik alla laetakse. Erinevate uuringute tulemusena on selgunud, et külastaja on nõus ootama lehe allalaadimist kuni 10 sekundit. Kui selle aja jooksul ei ole info laekunud, külastaja lihtsalt lahkub. Peale „raske" graafika võib saidi allalaadimist aeglustada ka paljude üksteise sisse paigutatud tabelite olemasolu, sest tabel ei ilmu ekraanile enne, kui on allalaetud kogu selle sisu. Sellepärast tuleb saidi loomisel elementide paigutamiseks kasutades CSSi, mitte tabeleid.

Ühilduvus erinevate platvormide ja brauseritega

Veel üks kasutatavuse probleem seisneb erinevates brauserites ja operatsioonisüsteemides. Paljud interneti saidid on optimeeritud kindlale platvormile või brauserile. See ei ole parim lahendus, sest siis jääb risk kaotada külastajaid, kes kasutavad, näiteks, teist tüüpi arvutit.

Lehe väljatöötamisel peab võimalusel testima seda erinevates keskkondades, sest sama brauser erinevatel platvormidel võib näidata lehte erinevalt (näiteks Windowsis töötav Firefox erineb oluliselt MacOS X Firefoxi versioonist). See aitab vältida probleeme lehe kuvamisega.

Mingil juhul ei tohi kirjutada veebilehele, et see on häälestatud mingisugusele brauserile ning lehe avamiseks tuleks kasutada just seda. Kasutaja peab ise otsustama, mida on tal mugavam kasutada, keegi ei saa sundida teda kasutama programmi, mis talle ei meeldi.

Probleemi lahenduseks on HTMLi ja CSSi standardite järgimine. Standardite loomise ja levitamisega tegeleb World Wide Web Consortium. Kõik spetsifikatsioonid on kättesaadavad http://www.w3.org/

Kuvamise ja omaksvõtmise eripärad

Lehe disainimisel tuleb arvestada kõikide võimalike probleemidega, millega võib külastaja kokku puutuda. Selliste probleemide hulka kuuluvad näiteks graafika kuvamine, info omaksvõtmine, liikumine mööda viitasid.

Graafiline info ei ole külastajale alati kättesaadav (graafiline väljund on välja lülitatud, külastaja näeb halvasti ja kasutab tekstibrauserit). Sellepärast kõikidele kujunditele tuleb lisada alternatiivtekst (märgendi img atribuut alt). Siis saavad külastajad teada, milline kujund on lehel. Kui navigatsioonisüsteem sisaldab menüüd, mis koosneb graafilistest nuppudest, oleks hea teha ka alternatiivne tekstimenüü (sellise menüü olemasolu on teretulnud ka sisukaardil).

Arvestama peab ka kirja suuruse määramist. Parem on määrata suurus kasutades suhtelisi ühikuid (%), et külastaja saaks vajadusel seda muuta, näiteks suurendada. Absoluutühikutes (px, pt) määratud kirjasuuruseid kasutaja muuta ei saa.