1.4.5 Kasutusjuhend ja tehnilised juhendid

iDevice ikoon 1.4.5 Kasutusjuhend ja tehnilised juhendid

Kasutusjuhend (user guide) on tehniline dokument, mis peab pakkuma tuge konkreetse süsteemi kasutajatele. Mõistena kasutatakse ka sõna manuaal (manual). Ka parimast tarkvarast ei ole kasu, kui kasutaja ei oska teda kasutada. Kogu kasutaja dokumentatsiooni kuuluvad lisaks kasutusjuhendile hooldusjuhised, tööshoidmise juhend, õppematerjal ja teised materjalid-juhendid süsteemi spetsiifikast lähtudes.

Kasutusjuhendi peab süsteemile kaasa andma arendaja. Hea on, kui juhendi kirjutab tehniline kirjutaja (technical writer), kellel on sellise materjali kirjutamise kogemus, mitte aga programmeerija. Väikesemas firmas tavaliselt eraldi kirjutaja puudub ning seda tööd peab tegema haldur või mõni teine tehnilise personali liige.

Tavaliselt lisatakse kasutusjuhendisse ekraanipildid, mis lihtsustavad arusaamist. Kasutatav keel peab olema võimalikult lihtne ning sobima auditooriumile. Ei ole sobiv kasutada žargooni ning erimõisted tuleks lahti seletada.

Kasutusjuhend koosneb:

  • pealkirjast ja autoriõiguste selgitusest
  • eessõnast, mis annab soovitusi juhendi kasutamiseks ja sisukorrast
  • juhendist (olulisemate) süsteemi funktsionaalsuste kasutamiseks
  • veaselgituste (troubleshooting) osast, mis peaks hõlmama olulisemad probleemid ja nendega toimetuleku võimalused

Tihti lisandub ka korduma kippuvate küsimuste osa (FAQ), mida on kergem pidada ja vajaduse korral täiendada digitaalses vormis, kontaktandmed, viited lisamaterjalidele, sõnastik ja indeks.

Vaata näiteks GoogleEarthi kasutusjuhendit:

http://earth.google.com/support/bin/static.py?page=guide_toc.cs

Juhend ise peab andma juhiseid lõppkasutajale tema töö tegemiseks ning sisaldama:

  • sisendite kirjeldust: millist informatsiooni ootab süsteem kasutajalt, milline peaks olema sisendi formaat ja väärtuste lubatud piirid, kuidas andmeid sisestada (klaviatuur, andmefailid jms) jne
  • väljundite kirjeldust: milline on väljundid, kuidas neid interpreteerida, samuti peaks juhend kirjeldama ebastandardset väljundit ehk nt veateateid ja nende tähendust jms
  • funktsionaalsuste kirjeldust: kuidas süsteemi tegelikult tööle panna, kuidas toimida ühe või teise eesmärgi saavutamiseks.

Kasutusjuhend võib olla organiseeritud kolmel erineval viisil, mis on sobilikud erinevale auditooriumile ja erineva kogemusega kasutajale:

  • Õppematerjal (tutorial) - tüüpiliste funktsioonide sammsammuline kirjeldus. See variant sobib algajale esmaseks tutvumiseks tarkvarasüsteemiga
  • Temaatiliselt jagatud materjal - iga peatükk on pühendatud omaette teemale, sisaldab reeglina põhjalikumat funktsionaalsuste kirjeldust võrreldes õppematerjaliga ja seetõttu sobib edasijõudnumale kasutajale süsteemi uute võimaluste avastamiseks
  • Tähestikulises järjekorras organiseeritud informatsioon - see on vajalik kogenud kasutajale kui teatmematerjal, et midagi meelde tuletada.

Et kasutusjuhendid on enamasti digitaalsed, siis aitab viimast rolli täita ka otsimisvõimalus.

Kasutusjuhendi üks olulisemaid tingimusi on aga see, et ta vastaks tegelikkusele. Tihti kipub ette tulema olukord, kus süsteemi esimesele versioonile on küll loodud juhend, kuid süsteemi täiendamisel jääb (ununeb?) juhend muutmata ja ebaadekvaatne juhend on päris parajaks segaduste allikaks.

Tehniline dokumentatsioon (technical reference document) on dokumentide kogum, mida kasutatakse tehniliste objektide konstrueerimisel või projekteerimisel, tootmisel (valmistamisel) ja kasutamisel.

Tehniline dokumentatsioon sisaldab tarkvarasüsteemi tehnilist kirjeldust, sh dokumente, mis on tekkinud arendustegevuse käigus. Et erinevad arendusmetoodikad käsitlevad arenduse käigus toimuvat dokumenteerimist veidi erineval viisil, siis on raske anda ühest loetelu dokumentatsiooni osadest.

Kitsamalt peetakse tehnilise dokumentatsiooni all silmas dokumente, mis on abiks süsteemi hooldamisel, töös ja ajakohasena hoidmisel (nt kuidas installeerida uuendusi). Dokument kirjeldab tarkvarasüsteemi ülesehitust (koodi ja muude failide loetelu). Võimalik on ka kommenteeritud lähtekood. Seega võib osa tehnilisest dokumentatsioonist paikneda tarkvara enda sees. Lisaks veel andmestruktuuride ja keerulisemate algoritmide kirjeldused, Dokumentatsioon võib sisaldada mitmeid jooniseid, mida saab näiteks esitada modelleerimiskeeles UML. Tehnilise dokumentatsiooni koostamisel võib olla abi spetsiaalsetest dokumendigeneraatoritest. Näiteks oskab selline generaator kokku korjata kõigi moodulis olevate funktsioonide päised ning päisele järgnevad kommentaarid ning moodustada sellest eraldi dokumendi. Ja ongi olemas dokumenteeritud ülevaade sellest, mida moodul sisaldab ja mida selles olevad funktsioonid teha oskavad.

Süsteemi ülesehituse kirjeldusest on kasu nendele, kes süsteemist vigu otsima või muudatusi ning uusi funktsionaalsuseid lisama peavad.